Mama z dzieckiem rysujące na naklejce tablicowej na ścianie. Naklejki tablicowe, naklejki dekoracyjne dla dzieci.

Naklejka tablicowa - sposób na edukację przez zabawę

Naklejka tablicowa - sposób na edukację przez zabawę

Naklejka tablicowa na ścianę, a rozwój naszego dziecka

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się w jaki sposób zachęcić swoje dziecko do aktywności i oderwania wzroku od ekranu telefonu lub telewizora. Ta uporczywa myśl potrafiła Cię jako rodzica nie raz wyprowadzić z równowagi. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się wspólnie nad sposobami spędzania wolnego czasu z dzieckiem, tak by efektywnie wykorzystać go na rozwój jego zdolności manualnych i intelektualnych. Ten czas to kapitał inwestycyjny mogący przynieść pozytywne skutki szybciej niż może nam się wydawać.

 

 

Możliwości i alternatywy

Co jako rodzice możemy zaproponować dziecku w zamian za zrezygnowanie z pożeraczy czasu jakimi są wszelkie gry na smartfonie lub bezproduktywne oglądane bajek na ekranie tv?

Alternatywą dla zabawek i szklanego ekranu jest oczywiście nauka przez zabawę. Warto, aby maluchy mogły przy tym rozwijać swoją kreatywność. Rysowanie, pisanie i malowanie to wprawdzie zajęcia, które mogą kojarzyć się z nauką, ale jeśli zaproponujemy dla nich atrakcyjną formę mają szansę stać się dla dziecka przyjemnym zajęciem, do którego chętnie będzie wracało. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, pragnącym zapewnić swoim pociechom możliwości rozwoju już od najmłodszych lat, proponujemy wykorzystanie naklejek tablicowych. Przygotują one rączkę malucha do sprawnego pisania w przyszłości, a jednocześnie przyczynią się do rozwoju wyobraźni i koncentracji naszych podopiecznych.

Etapy rozwoju dziecka

Rodzicom niekiedy mylnie wydaje się, że etap nauki pisania oscyluje wokół piątego/szóstego roku życia dziecka. Jak pokazują jednak badania wszelkie działania związane z pisaniem / rysowaniem / malowaniem i „bazgraniem” możemy skutecznie wdrażać już o wiele wcześniej. Dzieci już w momencie ukończenia 1 roku życia wyrażają ogromną chęć trzymania przedmiotów w dłoni i kreślenia nimi po każdej powierzchni.

Powyższe obserwacje najlepiej obrazuje wypowiedź Katarzyny Gruszczyńskiej, nauczycielki zajęć artystycznych w warszawskim przedszkolu Akademia Sztuk Dziecięcych:

„Dziecko ma potrzebę podjęcia aktywności plastycznej już wtedy, kiedy nauczy się siedzieć stabilnie i operować rękoma nie poruszając całym ciałem (czyli mniej więcej pod koniec 1 roku życia). Początkowo ćwiczenia polegają na samym obcowaniu z przyborami plastycznymi, później bardzo chętnie pozostawia ślady przy użyciu jedzenia czy kredek. 
Swobodne działania plastyczne sprawiają dziecku ogromną radość, zwłaszcza w początkowym okresie życia, gdy dominuje u niego postrzeganie zmysłowe. Dziecko ma tak silną potrzebę zostawiania rozmaitych znaków i śladów, że jeżeli mu tego nie umożliwimy, będzie spontanicznie rysować kreski na ścianach i meblach. Warto więc zapewnić maluchowi wielki arkusz papieru, najlepiej na ścianie (by pozbyć się niewygodnego ograniczenia w postaci sztywnego siedzenia na krzesełku) i bawić się razem z nim. Kredki powinny mieć miękki grafit i dobrze "leżeć" w dziecięcej dłoni, tak by umożliwić pozostawienie wyraźnego i łatwego do narysowania śladu. Wygodnym narzędziem jest też gruby mazak.” 

Ćwiczenia przygotowujące do szeroko pojętej nauki pisania można rozpocząć już na etapie 3 roku życia dziecka, nie czekając, aż zacznie ono ćwiczyć swoje pierwsze litery w szkolnej ławce. Oczywiście nie mamy tu na myśli wręczenia dziecku kartki, długopisu i pokazania jak poprawnie pisać literki. Taki sposób jest dla małego dziecka żmudny i zniechęcający.

Mała motoryka a naklejka tablicowa

W procesie nauki pisania ogromne znaczenie ma rozwijanie już od pierwszych miesięcy życia tzw. małej motoryki. Im częściej dziecko angażuje do pracy dłonie i palce, tym będą one sprawniejsze i lepiej przygotowane do procesu pisania w przyszłości. Zadaniem rodzica jest zatem podsuwanie jak największej ilości pomysłów na kreatywne zabawy, podczas których dziecko będzie miało możliwość ćwiczenia zręczności manualnej. Doskonale sprawdzą się tutaj wszelkie zajęcia plastyczne usprawniające rozwój dłoni: lepienie z plasteliny, ciastoliny, wycinanie, kolorowanie, rysowanie i malowanie. Świetnym rozwiązaniem może być wygospodarowanie miejsca na kącik plastyczny. Umieszczenie w takim kąciku naklejki ściennej tablicowej daje nieskończone możliwości kreatywnej zabawy, którą rodzic może przekuć w naukę i zdobywanie kolejnych umiejętności.

Rodzic = opiekun/nauczyciel

Jako rodzice musimy pamiętać o tym, że to od nas samych zależy, w jaki sposób poprowadzimy nasze dziecko przez kolejne etapy nauki. Szukając rozwiązań wspomagających kształcenie młodego człowieka powinniśmy sięgać nie tylko po tradycyjne pomoce jak np. książki, ale właśnie po różnego rodzaju alternatywne metody.  Warto wziąć pod uwagę korzyści, jakie może przynieść wykorzystanie tablicowych naklejek ściennych jako elementu wspierającego rozwój zręczności manualnej u dzieci już od pierwszych lat życia.